Prozdrowotne właściwości ziół znane są od dawna. Starożytny rzymski farmaceuta Claudius Galen stworzył doktrynę substancji czynnych w roślinach leczniczych. Rośliny mogą leczyć choroby, pomagać w utrzymaniu ciała w dobrej kondycji. Najczęściej przydatne zioła są przepisywane w kompleksie metod medycznych wraz z lekami farmakologicznymi. Popularność ziół jako metody leczenia wynika z ich łagodnego nieszkodliwego działania na organizm, braku poważnych skutków ubocznych. Spośród ziół i roślin dostępnych w aptekach najczęściej wymienia się: rumianek, tymianek, waleriana, dziurawiec, pokrzywa, koniczyna, melisa, mięta, piołun, babka lancetowata, krwawnik pospolity, tymianek, szałwia.
Najczęstsza rada, jaką można usłyszeć, kiedy narzekamy na stres, zmęczenie i różne dolegliwości to -pij rumianek. Rumianek jest rośliną uniwersalną, można go stosować jako środek dezynfekujący i znieczulający, do kąpieli i okładów zwalczających bezsenność, olejek eteryczny z rumianku hamuje fermentację w jelitach. Rumianek leczy ostre i przewlekłe zapalenie wrzodowe, egzemę, czyrak, zapalenie jamy ustnej, ból zęba i ból kobiet. Rumianek często występuje w kosmetykach. W domu wywar z kwiatów rumianku służy do wzmocnienia i wzrostu włosów, wyeliminowania łupieżu. Aby zrobić wywar z rumianku, należy zalać wrzątkiem cztery łyżki suszonych kwiatów, gotować na małym ogniu przez pięć minut, przecedzić i ostudzić.
Istnieją nieszkodliwe zioła, które mają korzystny wpływ na organizm jako całość. Filiżanka aromatycznej herbaty z melisą nie rozwiąże wszystkich problemów życiowych, ale pomoże wyciszyć się, złagodzić drażliwość i niepokój. Melisa uspokaja, wzmacnia układ sercowo-naczyniowy, poprawia apetyt. Herbatka z melisy jest korzystna przy łagodnych przeziębieniach, skurczach mięśni i tonizująco w czasie ciąży. W przeciwieństwie do wszystkich ziół uspokajających melisa nie ma przeciwwskazań, jest przepisywana nawet dzieciom z nerwicami i niespokojnym snem. Herbata z melisy składa się z dwóch składników: filiżanki wrzącej wody i łyżki suszonego ziela, parzonego w taki sam sposób, jak tradycyjna herbata. Dodatek liści herbaty, cukru, dżemu i miodu obniża efektywność zioła.
Lista dolegliwości, które może wyleczyć pokrzywa, jest bardzo długa. Jest przepisywana na miażdżycę tętnic, reumatyzm, egzemę, choroby dróg żółciowych i wątroby oraz zaburzenia trawienia. Każdy, kto miał kontakt z pokrzywami, wie, że pozostawiają po sobie zaczerwienienia i swędzenie. Niemniej jednak to liście pokrzywy sprzyjają szybkiemu gojeniu ran. Kompresy z naparu z pokrzywy są wskazane na oparzenia pierwszego stopnia. W celu wzrostu i wzmocnienia mieszków włosowych w skórę głowy wcierać sok ze świeżej pokrzywy. Pokrzywa jest również w stanie zlikwidować łupież, swędzenie, łuszczenie. W tym celu po każdym umyciu włosów szamponem należy spłukać ciepłym naparem z pokrzywy.
Piołun otrzymał swoją nazwę na cześć Artemidy. Według legend bogini odkryła właściwości lecznicze wielu roślin. Spośród ponad 400 gatunków piołunu w Polsce można znaleźć około 170, a najbardziej poszukiwanym do celów leczniczych jest gorzki piołun. Łodygi i liście piołunu zawierają olejki eteryczne, karoten, kwasy. Piołun jest najbardziej znany ze swoich właściwości oczyszczających z pasożytów. W tym celu należy wymieszać proszek z piołunu, goździków i nasion lnu w misce, po pół łyżeczki każdego składnika. Spożywać go w suchej postaci ze szklanką świeżo wyciśniętego soku z marchwi. Ponieważ piołun jest toksyczny - przyjmując go, należy przestrzegać dawkowania i okresu stosowania.