Suplementy diety: co trzeba o nich wiedzieć

image

Suplementy diety mogą być korzystne dla zdrowia, ale ich przyjmowanie może również wiązać się z ryzykiem dla zdrowia.

Co to są suplementy diety i jakie są ich zalety?

Przed podjęciem decyzji o przyjęciu suplementu porozmawiaj ze swoim lekarzem. Mogą pomóc ci osiągnąć równowagę między żywnością i składnikami odżywczymi, których osobiście potrzebujesz. W skład suplementów diety wchodzą takie składniki jak witaminy, minerały, zioła, aminokwasy i enzymy. Suplementy diety są sprzedawane w postaci tabletek, kapsułek, kapsułek żelowych, kapsułek żelowych, proszków i płynów. Niektóre suplementy mogą pomóc w zapewnieniu wystarczającej ilości niezbędnych substancji potrzebnych organizmowi do funkcjonowania; inne mogą pomóc zmniejszyć ryzyko choroby. Jednak suplementy nie powinny zastępować pełnych posiłków, które są niezbędne w zdrowej diecie - pamiętaj więc, aby spożywać również różnorodne produkty. W przeciwieństwie do leków, suplementy nie mogą być sprzedawane w celu leczenia, diagnozowania, zapobiegania lub leczenia chorób. Oznacza to, że suplementy nie powinny zawierać informacji o chorobach, takich jak „obniża wysoki poziom cholesterolu” lub „leczy choroby serca”. Twierdzenia takie jak te nie mogą być uzasadnione w odniesieniu do suplementów diety.

Czy istnieje ryzyko związane z przyjmowaniem suplementów?

Tak. Wiele suplementów zawiera składniki aktywne, które mają silne działanie biologiczne na organizm. Może to uczynić je niebezpiecznymi w niektórych sytuacjach. Niewskazane jest:

• Łączenie suplementów

• Używanie suplementów z lekami (na receptę lub bez recepty)

• Zastępowanie suplementów lekarstwami na receptę

• Przyjmowanie zbyt dużej ilości niektórych suplementów, takich jak witamina A, witamina D lub żelazo

• Niektóre suplementy mogą również wywoływać niepożądane skutki. Dlatego pamiętaj, aby poinformować swojego lekarza, w tym farmaceutę, o wszelkich przyjmowanych suplementach.

Niektóre popularne suplementy diety

• Wapń

• Olej rybny

• Żeń-szeń

• Siarczan chondroityny

• Witamina D

• Dziurawiec zwyczajny

Kto odpowiada za bezpieczeństwo suplementów diety?

Ministerstwo zdrowia nie jest upoważnione do dokonywania przeglądu suplementów diety pod kątem bezpieczeństwa i skuteczności przed wprowadzeniem ich do obrotu. Producenci i dystrybutorzy suplementów diety są odpowiedzialni za to, aby ich produkty były bezpieczne przed wprowadzeniem ich na rynek. Jeśli suplement diety zawiera nowy składnik, producenci muszą powiadomić o tym odpowiednie instytucje o tym składniku przed wprowadzeniem do obrotu. Jednak powiadomienie zostanie sprawdzone tylko pod kątem bezpieczeństwa, a nie skuteczności. Producenci są zobowiązani do produkowania suplementów diety w sposób wysokiej jakości i zapewnienia, że nie zawierają one zanieczyszczeń oraz są dokładnie oznakowane. Jeśli wystąpi poważny problem związany z suplementem diety, producenci muszą zgłosić to jako zdarzenie niepożądane.

Etykiety suplementów diety muszą zawierać nazwę i lokalizację producenta lub dystrybutora. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o przyjmowanym produkcie, zapytaj producenta lub dystrybutora o:

• Informacje na temat produktu

• Informacje o bezpieczeństwie i skuteczności składników produktu.

Pamiętaj, że termin naturalny nie zawsze oznacza bezpieczny. Zapytaj swojego lekarza, czy suplement, który rozważasz, będzie dla ciebie bezpieczny i korzystny. Zawsze pamiętaj - bezpieczeństwo przede wszystkim. Powiadom lekarza, jeśli stosowanie suplementu diety spowodowało u ciebie lub członka rodziny poważną reakcję, lub chorobę (nawet jeśli nie masz pewności, że produkt był przyczyną tej choroby).