Suplementy diety – jak działają?

image

Wiele korzysta z suplementów diety, aby uzyskać zalecane spożycie brakujących składników odżywczych. Suplementy mogą być stosowane w celu uzupełnienia braków w diecie i mogą być szczególnie korzystne dla niektórych grup osób (w tym kobiet w ciąży, kobiet w okresie menopauzy, wegan, wegetarian i osób z alergiami pokarmowymi), które mogą potrzebować niektórych składników odżywczych lub których dieta może ograniczać spożycie niektórych składników odżywczych.

Wskazówka: Uważaj na dawkowanie

Pamiętaj, aby przestrzegać zaleceń dotyczących dawkowania wydrukowanych na etykiecie lub sugerowanych przez lekarza podczas przyjmowania suplementów. Pamiętaj, że suplementy dostarczają dodatkowych składników odżywczych, które już spożywasz w ciągu dnia. I nie ma żadnych korzyści zdrowotnych wynikających z przyjmowania większej ilości określonej witaminy lub minerału, niż potrzebujesz; w rzeczywistości. Zbyt duże spożycie niektórych witamin lub minerałów może powodować nieprzyjemne skutki uboczne, takie jak wymioty lub biegunka, oraz poważniejsze problemy zdrowotne, takie jak uszkodzenie wątroby.

Zachowaj szczególną ostrożność

Żelazo jest niezbędnym minerałem dla organizmu ludzkiego, którego główną funkcją jest przenoszenie tlenu do tkanek. Żelazo jest również ważne dla utrzymania funkcji mięśni i mózgu, a także układu odpornościowego. Jeśli jednak przyjmiesz więcej żelaza, niż potrzebujesz, może ono nagromadzić się do toksycznych poziomów w sercu i wątrobie. Nadmiar żelaza może powodować od zmęczenia i bólu stawów po impotencję seksualną i depresję. Ekstremalnie nadmierne dawki mogą uszkodzić narządy lub doprowadzić do śpiączki i śmierci. Dlatego lekarze zalecają, aby dorośli mężczyźni i kobiety po menopauzie - grupy, które rzadko doświadczają niedoboru żelaza - skonsultowali się z lekarzem przed zastosowaniem suplementów żelaza, ponieważ osoby z tych kategorii rzadko mają niedobór żelaza. Górny poziom spożycia wynosi 40-45 mg, w zależności od wieku.

Witaminy A, D i E to witaminy „rozpuszczalne w tłuszczach”, co oznacza, że organizm będzie gromadził ich nadmiar w wątrobie i tkance tłuszczowej. Podczas gdy wiele witamin jest „rozpuszczalnych w wodzie” i może przenikać przez organizm ze stosunkowo łagodnymi skutkami ubocznymi, witaminy rozpuszczalne w tłuszczach mogą z czasem osiągnąć poziom toksyczny.

Dowiedz się o działaniu suplementu

Przyjmowanie suplementu zgodnie z zaleceniami nie oznacza tylko zwracania uwagi na dawkowanie. Ważne jest również, aby przeczytać etykiety wszystkich leków na receptę, aby zrozumieć, w jaki sposób każdy suplement może potencjalnie oddziaływać z lekami, które bierzesz lub jedzeniem. Zawsze przyjmuj suplement zgodnie ze wskazówkami na etykiecie. Aby uzyskać optymalne wchłanianie, niektóre suplementy diety należy przyjmować z jedzeniem. Inne na pusty żołądek. Witaminy rozpuszczalne w tłuszczach należy przyjmować z posiłkiem zawierającym jakiś rodzaj tłuszczu, aby ułatwić ich wchłanianie. Niektóre witaminy i minerały mogą wpływać na wchłanianie lub skuteczność niektórych leków (w tym antykoagulantów, niektórych leków zobojętniających sok żołądkowy i antybiotyków). Upewnij się, że dokładnie przeczytałeś etykiety na lekach na receptę i porozmawiaj z lekarzem o wszystkich przyjmowanych lekach i suplementach oraz o potencjalnych interakcjach.

Przy wyborze suplementu ważne jest, aby uzyskać dokładne i aktualne informacje. Ostatecznie najlepszym źródłem odpowiedzi na wszelkie pytania jest lekarz. Witaminy i minerały dostępne bez recepty mogą być stosowane jako uzupełnienie diety, ale nigdy nie powinny być stosowane zamiast pożywienia. Aby zapobiec przypadkowemu połknięciu, zawsze przechowuj leki i witaminy w górę, z dala, poza zasięgiem i wzrokiem dziecka. I odkładaj leki lub suplementy na właściwe miejsce za każdym razem, gdy ich używasz.