Suplementy. Co o nich wiemy?

image

Wiele osób przyjmuje suplementy celem poprawy zdrowia i uzyskania prawdziwie zbilansowanej diety. Czym są suplementy i jak je prawidłowo stosować?

Suplementy

W przeciwieństwie do producentów leków, twórcy suplementów nie muszą udowadniać, że ich produkty są bezpieczne lub skuteczne przed wprowadzeniem ich na rynek. A to, co znajduje się w butelce z suplementami, może nie zawsze odpowiadać temu, co obiecuje etykieta. Nawet suplement o nazwie „całkowicie naturalny” może powodować skutki uboczne lub wchodzić w interakcje z lekami, które już przyjmujesz. Niektóre suplementy mogą zawierać składniki, których nawet nie ma na etykiecie. Zanim kupisz jakikolwiek suplement, porozmawiaj ze swoim lekarzem. Dowiedz się, czy produkt, który zamierzasz kupić, jest dla ciebie bezpieczny. Zapytaj, czy może wchodzić w interakcje z innymi przyjmowanymi lekami.

Przeczytaj ulotkę uzupełniającą

Sprawdź, czy etykieta zawiera: Nazwę suplementu, nazwę i adres oraz numer telefonu producenta, pełną listę składników - w tym składnik aktywny oraz wielkość porcji. Na etykietach żywności i suplementów diety można umieszczać tylko niektóre informacje. Informacje te dzielą się na 3 kategorie: informacje zdrowotne, informacje dotyczące zawartości składników odżywczych oraz dotyczące struktury i funkcji. Jeśli nie rozumiesz informacji na etykiecie suplementu, poproś farmaceutę w sklepie o pomoc. Jeśli twój farmaceuta nie może odpowiedzieć na twoje pytania, możesz zadzwonić do producenta suplementu. Oto kilka pytań, które należy zadać:

• Czy istnieją badania medyczne potwierdzające korzyści i bezpieczeństwo produktu?

• Gdzie powstał ten produkt?

• Czy zgłoszono jakieś niepożądane skutki tego produktu?

Suplementy i dieta

Suplementy diety mają na celu jej uzupełnienie, ale nie zastępują zbilansowanych różnorodnych produktów spożywczych – czyli regularnych posiłków. Chociaż każdy organizm potrzebuje odpowiedniej ilości składników odżywczych, to nadmiar niektórych z nich może powodować problemy. Możesz znaleźć informacje na temat funkcji i potencjalnych korzyści płynących z witamin i minerałów, a także górnych bezpiecznych limitów składników odżywczych.

Czy powinienem skonsultować się z lekarzem lub lekarzem przed zastosowaniem suplementu?

To dobry pomysł, zwłaszcza dla niektórych grup ludności. W pewnych okolicznościach suplementy diety mogą nie być wskazane. Jeśli jesteś w ciąży, karmisz piersią lub cierpisz na przewlekłe schorzenia, takie jak cukrzyca, nadciśnienie lub choroba serca, przed zakupem lub przyjęciem jakiegokolwiek suplementu skonsultuj się z lekarzem, lub farmaceutą. Chociaż suplementy witaminowe i mineralne są szeroko stosowane i ogólnie uważane za bezpieczne dla dzieci, możesz skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą przed podaniem tych, lub innych suplementów diety dziecku. Jeśli planujesz stosować suplement diety zamiast leków lub w połączeniu z jakimkolwiek lekiem, najpierw powiedz o tym lekarzowi.

Przyjmowanie kombinacji suplementów lub używanie ich razem z lekami (czy to na receptę, czy bez recepty) może w pewnych okolicznościach wywołać niepożądane skutki, z których niektóre mogą zagrażać życiu. Zwracaj uwagę na zalecenia dotyczące tych produktów, niezależnie od tego, czy są stosowane samodzielnie, czy w połączeniu. Na przykład: kumadyna (lek na receptę), miłorząb dwuklapowy (suplement ziołowy), aspiryna (lek OTC) i witamina E (suplement witaminowy) mogą rozrzedzać krew, a przyjmowanie któregokolwiek z tych produktów razem może zwiększyć ryzyko wystąpienia krwotoku wewnętrznego. Łączenie dziurawca zwyczajnego z niektórymi lekami na HIV znacznie zmniejsza ich skuteczność. Dziurawiec może również zmniejszać skuteczność leków na receptę stosowanych w chorobach serca, depresji, napadach padaczkowych, niektórych nowotworach lub doustnych środków antykoncepcyjnych.