Suplementy diety – co warto o nich wiedzieć?

image

Ze względu na nasz styl życia nie każdemu udaje się stosować zdrową dietę. W takim przypadku korzystne jest stosowanie suplementów. Kiedy są one wskazane, a kiedy mogą nam zaszkodzić?

Kto potrzebuje suplementów diety?

Suplementy nie zastępują zbilansowanej, zdrowej diety. Dieta zawierająca dużo owoców, warzyw, produktów pełnoziarnistych, odpowiedniej ilości białka i zdrowych tłuszczów powinna dostarczać wszystkie składniki odżywcze do organizmu. Jeśli jest to niemożliwe, to rozwiązaniem są właśnie suplementy. Jednak nie wszystkie suplementy są przydatne dla każdego. Niektórym osobom nie zaleca się przyjmowania poszczególnych suplementów, zwłaszcza w dużych dawkach. Niektóre badania pokazują, że multiwitaminy mogą przyczyniać się do zwiększonego ryzyka nadmiernego spożycia składników odżywczych i sugeruje się, że preparaty multiwitamin powinny być przyjmowane z uwzględnieniem spożycia mikroelementów z pożywienia. Na przykład dla kobiet w ciąży suplementy zawierające witaminę A (retinol), w tym olej z wątroby ryb może być szkodliwe i powodować wady wrodzone, jeśli zalecana dawka zostanie znacznie przekroczona lub przekroczona w dłuższym okresie czasu. Badania wykazały również, że palacze powinni uważać na niektóre suplementy, w szczególności duże dawki beta-karotenu.

Co to są suplementy diety?

Suplementy diety zawierają „składnik dietetyczny” przeznaczony do uzupełnienia diety. Przykłady składników diety obejmują witaminy, minerały, zioła (jako pojedyncze zioła lub mieszanki), inne składniki roślinne, aminokwasy i substancje dietetyczne, takie jak enzymy. Występują w różnych formach, takich jak tabletki, kapsułki, kapsułki żelowe, płyny i proszki. Nie są reklamowane jako zwykła żywność lub jako jedyny element posiłku, lub diety. Suplementy diety są sprzedawane w sklepach spożywczych, ze zdrową żywnością, lekami, a także za pośrednictwem katalogów wysyłkowych, programów telewizyjnych, Internetu i sprzedaży bezpośredniej.

Jak uzyskać informacje dotyczące suplementu?

Istnieje kilka sposobów uzyskania informacji na temat suplementów, które są oparte na wynikach badań naukowych, a nie na opiniach i innych nienaukowych informacjach. Zapytaj swojego lekarza. Nawet jeśli nie ma on wiedzy o konkretnym suplemencie. Poinformuje cię o skutkach jego zastosowania, potencjalnych zagrożeń i interakcji lekowych. Ważne jest, aby porozmawiać z lekarzem na temat suplementu przed jego zastosowaniem. Szczególnie ważne jest, aby porozmawiać z lekarzem, jeśli:

• Zastanawiasz się nad zastąpieniem leczenia jednym lub kilkoma suplementami.

• Przyjmujesz jakieś leki (na receptę lub bez recepty). Stwierdzono, że niektóre suplementy wchodzą w interakcje z lekami.

• Niektóre suplementy mogą zwiększać ryzyko krwawienia lub wpływać na środki znieczulające i przeciwbólowe.

• Jesteś w ciąży lub karmisz piersią.

• Myślisz o podaniu dziecku suplementu. Wiele produktów przeznaczonych dla dzieci nie zostało przetestowanych pod kątem ich bezpieczeństwa i skuteczności u dzieci.

• Nie należy przyjmować większej dawki suplementu niż podana na etykiecie, chyba że lekarz zaleci inaczej.

Jeśli wystąpią jakiekolwiek niepokojące cię skutki uboczne, przerwij przyjmowanie suplementu i skontaktuj się z lekarzem. Suplementy i leki mogą wchodzić ze sobą w interakcje. Dziurawiec może nasilać działanie leków na receptę stosowanych w leczeniu depresji. Może również kolidować z lekami stosowanymi w leczeniu zakażenia wirusem HIV, leczeniu raka, kontroli urodzeń lub zapobieganiu odrzucaniu przeszczepionych narządów przez organizm. Żeń-szeń może nasilać pobudzające działanie kofeiny (podobnie jak w przypadku kawy, herbaty i coli). Może również obniżać poziom cukru we krwi, stwarzając możliwość problemów przy stosowaniu z lekami przeciwcukrzycowymi.