Zioła - rośliny, które leczą

image

Zioła są nie tyko bogatym źródłem wielu witamin ale też mogą wspomagać regeneracje organizmu i nawet leczyć niektóre choroby.

Herbata ziołowa - napój czy lekarstwo?

W większości krajów herbaty ziołowe są klasyfikowane jako leki dostępne bez recepty i sprzedawane w aptekach. Polskie prawo w przeważającej części reguluje proces zbioru roślin i produkcję środków farmaceutycznych z ziół leczniczych (lekarstwa i suplementy diety). Jednocześnie herbaty ziołowe, choć sprzedawane w aptekach, nadal nie są uważane za lek, ale za produkt spożywczy. Wielu lekarzy zaleca odpowiedzialne ich stosowanie. Skład leków syntetycznych tworzonych w laboratoriach jest zawsze stabilny, natomiast na skład chemiczny fitopreparatów wpływa wiele czynników: zanieczyszczenie lub czystość gleby, czas zbierania, warunki suszenia itp.

Główna zasada: nie szkodzić

Herbata ziołowa to nie tylko napój. Każdy ze składników zawiera aktywne elementy biochemiczne, które mają zarówno wskazania do stosowania, jak i przeciwwskazania. Kobiety w ciąży nie powinny pić wywarów i herbaty z tymiankiem i oregano, a mieszanki z dziurawcem mogą podnosić ciśnienie krwi i nie mogą być łączone z wieloma lekami, w tym z lekami przeciwdepresyjnymi.

Na co musisz zwrócić uwagę, nawet jeśli nie ma przeciwwskazań:

Sprawdź czy wybrana przez ciebie herbata ziołowa reaguje z lekami lub suplementami diety, które zażywasz? Informacje na ten temat często znajdują się na opakowaniu, ale można je również sprawdzić w Internecie. Czy w samej herbacie są jakieś zioła o odwrotnym działaniu (np. Jednocześnie tonizujące i nasenne)? Najczęściej preparaty ziołowe mają działanie kumulacyjne, ale są też zioła o działaniu natychmiastowym (np. Napar z miodnika pospolitego bardzo szybko uspokaja i pomaga zasnąć). Idealnie jest pić napoje o skumulowanym działaniu w cyklach 2-3 tygodni, ale nie w sposób ciągły.

Którą herbatę ziołową wybrać?

Najpierw ustal, jakiego rodzaju herbaty potrzebujesz. Zgodnie z ich działaniem preparaty ziołowe dzielą się na tonizujące, łagodzące, wzmacniające odporność, lecznicze (o wąskim spektrum działania: przeciwzapalne, moczopędne, oczyszczające itp.). Do codziennego użytku nadają się orzeźwiające poranne preparaty na bazie echinii lub innych ziół tonizujących) oraz wieczorne mieszanki relaksacyjne (np. Na bazie lawendy). Po drugie, musisz zrozumieć, która roślina jest „bazą” dla mikstury. Bardzo często herbata oparta jest na neutralnych ziołach o znanych i przyjemnych smakach: mięta pieprzowa, liść porzeczki.

Suplementy

Suplementy ziołowe są regulowane przez instytucje, ale nie tak ściśle, jak leki na receptę lub leki dostępne bez recepty. Należą do kategorii zwanej suplementami diety. Upewnij się, że ich suplementy są wolne od zanieczyszczeń i że są dokładnie oznaczone. Ustal, czy produkt rozwiązuje niedobór składników odżywczych lub wspomaga zdrowie. Jednocześnie suplementy ziołowe mogą powodować skutki uboczne, ponieważ wiele suplementów zawiera składniki aktywne, które mają silny wpływ na organizm. Na przykład przyjmowanie kombinacji suplementów ziołowych lub stosowanie suplementów razem z lekami na receptę może prowadzić do szkodliwych, a nawet zagrażających życiu efektów. Szczególnie ważne jest, aby porozmawiać z lekarzem o suplementach ziołowych, jeśli:

• Bierzesz leki na receptę. Niektóre zioła mogą powodować poważne skutki uboczne po zmieszaniu z lekami, takimi jak aspiryna, leki rozrzedzające krew i leki na ciśnienie krwi.

• Jesteś w ciąży lub karmisz piersią. Leki, które mogą być bezpieczne dla ciebie jako osoby dorosłej, mogą być szkodliwe dla twojego dziecka.

• Masz operację. Wiele suplementów ziołowych może wpływać na powodzenie operacji. Niektóre mogą zmniejszać skuteczność znieczulenia lub powodować niebezpieczne powikłania, takie jak krwawienie.