Zioła lecznicze - korzyści

image

Aż 11 procent z 252 leków uznanych przez Światową Organizację Zdrowia za „podstawowe i niezbędne” były „wyłącznie pochodzenia roślinnego”. To obrazuje jak ważną rolę odgrywają w naszym życiu zioła.

Zioła

Wiele ziół i herbat może pozytywnie wpłynąć na nasze zdrowie. Jednak unikaj stosowania ziół dla niemowląt i dzieci oraz dla kobiet w ciąży i karmiących piersią. Czasami, stosowanie ziół może wiązać się z mniejszym ryzykiem niż przyjmowanie skoncentrowanych, wyprodukowanych suplementów, ponieważ istnieje większe ryzyko zanieczyszczenia produktu podczas jego tworzenia. Zioła mogą być również sposobem na uzupełnienie potrzebnych składników odżywczych. Które zioła są najbezpieczniejsze i skuteczne?

Miłorząb

Jako jeden z najstarszych gatunków drzew, miłorząb jest również jedną z najstarszych roślin homeopatycznych i kluczowym ziołem w medycynie chińskiej. Liście są używane do tworzenia kapsułek, tabletek i ekstraktów, a po wysuszeniu można je spożywać jako herbatę. Jest prawdopodobnie najbardziej znany ze swojej zdolności do poprawy kondycji mózgu. Badania mówią, że miłorząb może leczyć pacjentów z łagodna do umiarkowanej demencji. Może spowolnić spadek funkcji poznawczych w demencji i chorobie Alzheimera. Drzewo miłorzębu jest uważane za żywą skamielinę, a skamieniałości pochodzą sprzed 270 milionów lat. Drzewa te mogą żyć do 3000 lat. Miłorząb korzystnie wpływa w przypadku:

• Demencji

• choroba Alzheimera

• zapalenie

• cukrzyca

• gojenie się kości

• depresja

Jednak długotrwałe stosowanie może zwiększać ryzyko raka tarczycy i wątroby. Może wchodzić w interakcje z lekami rozrzedzającymi krew. Efekty uboczne mogą obejmować ból głowy, rozstrój żołądka, zawroty głowy i reakcję alergiczną. Stosowanie miłorzębu należy omówić z lekarzem ze względu na liczne interakcje lekowe.

Kurkuma

Dzięki jaskrawemu pomarańczowemu odcieniu nie sposób nie zauważyć butelki kurkumy stojącej na półce z przyprawami. Uważa się, że pochodząca z Indii kurkuma ma właściwości przeciwnowotworowe i może zapobiegać mutacjom DNA. Jako środek przeciwzapalny może być przyjmowany jako suplement i jest stosowany miejscowo u osób z zapaleniem stawów. Jest używany na całym świecie jako składnik do gotowania, dzięki czemu jest pysznym, bogatym w przeciwutleniacze dodatkiem do wielu potraw. Według ostatnich badań kurkuma jest również obiecująca jako lekarstwo na różne choroby dermatologiczne i zapalenie stawów. Kurkuma była używana jako zioło lecznicze od 4000 lat. To filar indyjskiej praktyki medycyny alternatywnej zwanej Ajurwedą. Kurkuma może być korzystna:

• ból spowodowany chorobami zapalnymi, takimi jak zapalenie stawów

• zatrzymanie mutacji DNA

Kiedy jest stosowana jako suplement, ludzie zwykle przyjmują jej za dużo. Bezpieczeństwo wzrasta, gdy jest spożywana jako zioło do gotowania lub herbaty. Długotrwałe stosowanie może potencjalnie powodować problemy żołądkowe.

Nasiona lnu

Nasiona lnu, dostępne również w postaci oleju, to jeden z bezpieczniejszych wyborów wśród roślinnych suplementów diety. Zbierane od tysięcy lat nasiona lnu są dziś chwalone za swoje właściwości przeciwutleniające i przeciwzapalne. Nasiona lnu mogą pomóc w zapobieganiu rakowi okrężnicy. Nasiona lnu mają zdolność obniżania ciśnienia krwi. Wiele osób dodaje siemię lniane i mączkę lnianą do płatków owsianych i koktajli, a także spożywa w postaci tabletek, oleju (który można włożyć do kapsułek) i mąki. Nasiona lnu są jednym z nielicznych roślinnych źródeł kwasów tłuszczowych omega-3. Inne źródła obejmują nasiona chia, orzechy włoskie i soję. Nasiona lnu mogą być korzystne, jeśli chodzi o:

• redukcje wagi

• regulacja ciśnienia krwi

• zapobieganie rakowi okrężnicy

Nasiona lnu mogą wpływać na produkcję estrogenu u kobiet, zwłaszcza jeśli mają raka lub są w ciąży. Nie jedz surowych lub niedojrzałych nasion lnu, ponieważ mogą być toksyczne.