Zioła i ich niesamowite właściwości

image

Ziołolecznictwo to dobrze znana metoda leczenia chorób wewnętrznych i zewnętrznych wykorzystująca korzenie, kwiaty, liście i inne części roślin. Z nich przygotowuje się napary, wywary lub uzyskuje się ekstrakty do produkcji tabletek, roztworów, maści i innych postaci dawkowania.

Dlaczego zabiegi ziołowe są tak popularne

Leki naturalne czy po prostu leki ziołowe są dostępne dla każdego, ponieważ większość z nich jest dostępna bez recepty. Powszechnie przyjmuje się, że zioła są nieszkodliwe, a jedyną przeszkodą w przyjmowaniu ziół jest reakcja alergiczna. Zioła można przyjmować przez długi czas przy minimalnych skutkach ubocznych. Jest to możliwe dzięki ewolucyjnie ustalonemu biologicznemu związkowi między aktywnymi składnikami roślin a fizjologicznie czynnymi substancjami organizmu człowieka. Skład chemiczny każdej rośliny oznacza obecność różnych grup substancji biologicznie czynnych, które wpływają pozytywnie na organizm. Dzięki temu jednym preparatem ziołowym można wyleczyć kilka chorób. Stosowanie ziół leczniczych nie zawsze prowadzi do pożądanego efektu, ważne jest przestrzeganie zasad bezpieczeństwa.

Zagrożenia

Wiele roślin leczniczych zawiera dużą ilość pozytywnych substancji, które pomagają przy różnych chorobach, jednak należy pamiętać, że w niektórych przypadkach stosowanie takich roślin może być szkodliwe. Melisa cytrynowa. Napar z tej rośliny może zmniejszyć niepokój, poprawić pamięć, koncentrację i wydajność. Jednak zbyt częste stosowanie melisy prowadzi do gromadzenia się w organizmie toksycznej substancji - cytralu. Dwa do trzech tygodni regularnego stosowania naparu z melisy doprowadzi do senności i ospałości, bólów głowy i ucisku w okolicy skroniowej. Rumianek farmaceutyczny. Zioło to jest używane jako środek uspokajający i przeciwbólowy. Ma również działanie żółciopędne i przeciwzapalne. Jednak rumianek jest przeciwwskazany u kobiet w ciąży i karmiących, a także w okresie menstruacji, ze względu na właściwości rozluźniające mięśnie gładkie. Ponadto rumianek zaburza wchłanianie żelaza do krwiobiegu, co w przypadku częstego spożywania może prowadzić do niedoboru żelaza w organizmie.

Mięta pieprzowa

Mięta pieprzowa jest często używana do leczenia przeziębień. Jednak nie zapominaj, że mięta zawiera mentol, który zmniejsza intensywność bicia serca i osłabia ośrodek oddechowy. Szczególnie nie zaleca się nadużywania mięty pieprzowej osobom cierpiącym na astmę lub bradykardię. Dziurawiec wchodzi w interakcje z niektórymi lekami. Wpływa na działanie pigułek antykoncepcyjnych, leków przeciwdepresyjnych i innych leków. W konsekwencji te grupy leków szybciej przechodzą przez wszystkie etapy metabolizmu w organizmie i są wydalane bez czasu na uzyskanie efektu terapeutycznego.

Jak używać ziół?

Zioła będą bezpieczne i skuteczne tylko wtedy, gdy zostaną użyte zgodnie z zaleceniami lekarzy i producenta. W laboratorium producenta rośliny poddawane są różnym rodzajom analiz: mikroskopii, analizie chemicznej na zawartość substancji biologicznie czynnych, weryfikacji autentyczności i braku zanieczyszczeń, a także innym badaniom w zależności od aktywnych składników danego obiekt. Jeśli wskaźniki zostaną spełnione, zioło jest wprowadzany na rynek. Sprzedawane jest tylko w aptece lub renomowanych sklepach i powinno być odpowiednio oznaczone. Zioła mogą pomóc złagodzić objawy, wyleczyć choroby i być nieszkodliwe, gdy są stosowane jako leki albo suplementy diety. Pamiętaj jednak, że w przeciwieństwie do leków dokładna ilość składnika aktywnego w suplementach nie jest znana, ponieważ producent nie jest zobowiązany do prowadzenia badań i dostosowywania jej zawartości. Oznacza to, że suplement diety może być zarówno pomocny w zapobieganiu chorobom, jak i niekiedy, gdy jest stosowany nadmiernie, także szkodzić.