Kłopoty z budkami z koncesjami w sporcie młodzieżowym

image

Jeśli masz dzieci w baseball, softball, piłka nożna, i innych zorganizowanych sportów, wiesz o stoisku koncesji. To może generować bardzo potrzebne przychody dla ligi sportowej. Prawie zawsze jest zaopatrzone w śmieciowe jedzenie. Jako rodzic, trudno jest odmówić swojemu zawodnikowi czegoś z koncesji, zwłaszcza gdy cała drużyna zbiera się tam po meczu. Ale w tym poście gościnnym Jill Castle, dietetyk i autorka nowej książki "Jedz jak mistrz: Performance Nutrition for Your Young Athlete, wyjaśnia, jak stoiska z koncesjami mogą przynosić młodym sportowcom więcej szkody niż pożytku - i dlaczego znany refren: "Ale oni właśnie spalili mnóstwo kalorii!" nie ma sensu.


Jill Castle, MS, RDN

Kiedy moja córka miała dziesięć lat, zdałam sobie sprawę, że stoisko z koncesjami na meczach piłki nożnej było moim wrogiem, a nie przyjacielem. Pewnego dnia po pełnym meczu, w którym grała przez większość czasu na różnych pozycjach, rodzic, który był odpowiedzialny za przekąski, upuścił piłkę. Zapomniała o swojej dacie obowiązku podawania przekąsek i w rezultacie miała puste ręce, gdy gra się skończyła.

Więc wysłała zespół do stoiska koncesyjnego z budżetem $2 każdy wydać na cokolwiek chcieli. Kiedy patrzyłam, jak wielu kolegów z drużyny mojej córki odchodzi z batonikiem i torbą chipsów, powiedziałam córce, że pominiemy przekąski tego dnia.

"Dlaczego????!!!!" jęknęła.

"Bo właśnie zrobiłeś coś naprawdę dobrego dla swojego ciała, a przekąski na stoisku koncesyjnym cofnie wszystko, co dobrego zrobiłeś," odpowiedziałem. "Dlaczego nie weźmiesz tych pieniędzy i nie zaoszczędzisz ich, a my dostaniemy dobrą przekąskę w domu?".

Zgodziła się na moją sugestię i była zaskakująco rozsądna w tej kwestii. Wtedy zrozumiałem, że jedzenie jest paliwem dla sportu, i uczyniłem z tego temat swobodnej rozmowy, kiedy tylko nadarzyła się okazja.

Teraz traktuje stoisko z koncesjami jako smakołyk, a nie jako źródło paliwa do ćwiczeń. Tak, my też zapomnieliśmy o przekąskach. Nigdy nie czuje się dobrze, gdy musi uciekać się do stoiska z przekąskami, bo wiemy, że jej możliwości będą ograniczone i będzie musiała pójść na ustępstwa, by zdobyć te smakołyki.

You might also like: Pomysły na zdrowe stoisko z koncesjami (które zarabiają pieniądze!)

Dlaczego stoisko z koncesjami jest problemem dla młodych sportowców?

Od koszykówki do regat, znajdziesz stoiska z koncesjami w prawie każdym obiekcie sportowym. Ratują one zapomnianą przekąskę, wypełniają śniadanie na porannych zawodach, a nawet dostarczają kolację na późno nocnych meczach. Niestety, stoiska z koncesjami mogą przynieść więcej szkody niż pożytku młodym sportowcom, którzy na nich polegają.

W niedawnym badaniu przeprowadzonym przez naukowców z Karoliny Północnej, którzy sprawdzali, co młodzi baseballiści jedzą na boisku, okazało się, że 90% wszystkich posiłków spożywanych na boisku pochodziło ze stoiska z koncesjami. Stwierdzili również, że 73% dostępnych produktów z koncesji jest niezdrowych.

Siedemdziesiąt dwa procent przekąsek z koncesji zostało zidentyfikowanych jako wysokokaloryczne produkty spożywcze lub słodkie napoje z cukrem.

Przyjrzyjmy się kilku powszechnym pozycjom na stoiskach z koncesjami:

Jedzenie/napoje Kalorie Cukier (gramy na porcję) Tłuszcz (gramy na porcję)
Napój gazowany, 12 uncji 140 40 0
Gatorade, 20 uncji 130 35 0
Gorąca czekolada, 8 uncji 150 28 1.5
Precel miękki, 1 średni 210 0 2
Popcorn, mała torebka 200 0 9
Pizza z serem, duży kawałek 275 4 10
Skittles, mała torebka 250 47 2.5
Kit Kat, opakowanie 1,5 uncji 210 21 11
Baton Nutri-grain, 1,3 uncji 120 11 3

Czy młodzi sportowcy naprawdę spalają tak dużo kalorii?

Powszechne przekonanie jest takie, że jeśli dziecko uprawia sport, to musi spalić dużo kalorii, a nawet może mieć więcej swobody dla niezdrowej żywności. Ponieważ częstość występowania otyłości wśród młodych sportowców rośnie, niektórzy badacze zaczynają przyglądać się temu, ile czasu młodzi sportowcy rzeczywiście spędzają aktywnie uprawiając swój sport.

  • W jednym z badań przyjrzano się treningom piłki nożnej, baseballu i softballu dzieci w wieku od 7 do 14 lat i stwierdzono, że sportowcy uczestniczyli tylko w około 45 minutach aktywności fizycznej, co stanowiło zaledwie 46% czasu przeznaczonego na trening sportowy.
  • Inne badanie wykazało, że młodzi sportowcy w wieku od 6 do 12 lat angażowali się w około 30 minut umiarkowanej lub energicznej aktywności fizycznej, pozostawiając resztę treningu lub zawodów (52% czasu) zajętą przez siedzący tryb życia lub aktywność o niskiej intensywności.

Wszystko to oznacza, że młodzi sportowcy mogą nie być tak aktywni, jak nam się wydaje

, ani nie spalają wystarczająco dużo kalorii podczas uprawiania sportu, aby usprawiedliwić śmieciowe jedzenie lub smakołyki ze stoiska z koncesjami.

Zanim więc wyślesz swojego małego sportowca do punktu sprzedaży, zadaj sobie następujące pytania: Gdzie ten smakołyk pasuje do dnia? Czy dodaje on wartości odżywczych, czy odbiera zdrową dietę i wysiłek sportowy mojemu dziecku?

Jakie jest TWOJE stanowisko w sprawie koncesji?

Jill Castle, MS, RDN jest ekspertem ds. żywienia dzieci i autorką książki Eat Like a Champion: Performance Nutrition for Your Young Athlete, która bloguje na Just The Right Byte. Mieszka z mężem i czwórką dzieci w New Canaan, CT.

Ta strona zawiera linki afiliacyjne Amazon. Jeśli kupisz produkt za pośrednictwem tych linków, Twój koszt będzie taki sam, ale ja otrzymam niewielką prowizję, aby pomóc w kosztach operacyjnych tego bloga. Dziękuję za wsparcie!