Jak uzależnienie od technologii cyfrowych wpływa na Twoje zdrowie psychiczne?

image

Podsumowanie:

Internet stał się najbardziej kluczową częścią naszego życia. Czy to edukacja, praca, media społecznościowe, biznes lub rozrywka, wszystko jest cyfrowe dzisiaj. Ponieważ ta konieczność powoli przejmuje nad nami kontrolę, czy kiedykolwiek zastanawiałeś się, jaki wpływ na nasze zdrowie psychiczne może mieć nadmierne uzależnienie od technologii cyfrowych? W tym artykule stawiamy sobie za cel stworzenie świadomości na temat wpływu uzależnienia od technologii cyfrowych na Twoje zdrowie psychiczne.

Masz problemy z koncentracją? Porozmawiaj z naszymi ekspertami już teraz!

WprowadzenieZależność

od technologii cyfrowych

rośnie z biegiem czasu. Rozumiemy, że jest to potrzeba chwili. Jednak uważamy również, że nadmierne uzależnienie od technologii cyfrowych ma negatywny wpływ na zdrowie psychiczne. Uzależnienie cyfrowe ma różne formy, jak również, takie jak uzależnienie od telefonu, mediów społecznościowych, stron internetowych gier i platform OTT.

Przy agresywnie rosnącej bazie użytkowników, bardzo ważne jest zrozumienie i zajęcie się jego wpływem na zdrowie psychiczne.

Jak uzależnienie od technologii cyfrowych wpływa na nasze codzienne życie?

W prostych słowach, uzależnienie od technologii cyfrowych można określić jako nadmierne poleganie na Internecie lub urządzeniach elektronicznych. Czasami uzależnienie to może utrudniać codzienne funkcjonowanie jednostki. Uzależnienie od technologii cyfrowych może pojawić się na przestrzeni czasu. Wraz z coraz częstszym korzystaniem z nich, wynikającym z łatwości użytkowania, dogodnej ceny i potrzeby "rozrywki", człowiek nie rozumie, gdzie należy postawić granicę. Problemy ze zdrowiem psychicznym narastają, gdy człowiek odcina się od interakcji społecznych i zaczyna polegać na technologii.

Oznaki, które pomogą ci zrozumieć uzależnienie od technologii cyfrowych1

.

Podejmowanie obrony w konfrontacji ze zwiększoną aktywnością onlineOsoba

ta

może zaprzeczać faktowi, że zbyt często korzysta z Internetu. W przypadku pytań, może stać się bardzo agresywna i niespokojna. Prowadzi to do wybuchów złości i dalszej izolacji.

2. Podłączenie wszystkiego do wirtualnego świata

Osoba ta

może podłączyć wszystko do wirtualnego świata, czy to życia towarzyskiego, pracy czy gier. Łatwiej jest im uciec się do świata wirtualnego.

3. Preferować spędzanie czasu z gadżetów niż rodziny i przyjaciółResorting

do pomijania wydarzeń społecznych lub gromadzenia tylko spędzić więcej czasu na gadżety.

4. Brak zainteresowania aktywnością fizycznąTraci

zainteresowanie jakąkolwiek formą aktywności fizycznej z powodu szerokiej gamy zajęć do zaangażowania ze świata wirtualnego.

5. Zwiększone pobudzenie, gdy z dala od urządzeniaW

pewnych okolicznościach, takich jak kontrole bezpieczeństwa na lotnisku lub utraty łączności, może wywołać gniew i pobudzenie w jednostce.

Wpływ uzależnienia od technologii cyfrowych na zdrowie psychiczne1

.

Negatywizm i trollowanieCzytanie

zbyt wielu negatywnych treści lub wiadomości, angażowanie się w kłótnie lub oczernianie innych użytkowników stało się nowym sposobem szerzenia negatywizmu, a dla niektórych formą "rozrywki". Ta forma negatywności może mieć ogromny wpływ na nasze myśli i funkcjonowanie. Prowadzi to do utraty pewności siebie i niskiego poczucia własnej wartości. Czasami może nawet potencjalnie wywołać depresję.

2. Media społecznościowe i zewnętrzna walidacjaWiększość

z nas w dużej mierze polegać na mediach społecznościowych dla informacji i socjalizacji. Jednak potrzeba bycia istotnym i popularnym jest na wzrost. Wysoka i niska walidacja w mediach społecznościowych od innych użytkowników może wpływać na nasz nastrój i wpływać na naszą pewność siebie i poczucie własnej wartości.

3. Problematyczne korzystanie z Internetu i fantomowe powiadomienia z telefonuProblemowe

korzystanie z Internetu można opisać jako chęć natychmiastowego reagowania na powiadomienia, nawet jeśli nie jest to pilne. Angażowanie się w takie zachowanie prowadzi do dalszego niepokoju. Fantomowe powiadomienia z telefonu to stan, w którym człowiek odczuwa potrzebę ciągłego sprawdzania powiadomień. Utrudnia to koncentrację, zdolność do skupienia się i ma negatywny wpływ na nastrój.

4. Zaburzenia snuSurfing

przez urządzenie w nocy przez długi okres czasu może prowadzić do bezsenności. Światło ekranu powoduje trudności w zasypianiu, co dalej prowadzi do zmiany cyklu snu. Wywołuje to drażliwość, wahania nastroju, utratę koncentracji i trudności w skupieniu się na codziennych czynnościach.

5. Prokrastynacja i unikanieZaangażowanie

w działania online może mieć pierwszeństwo przed codziennymi obowiązkami. Prowadzi to do aktywnego prokrastynacji w domu, pracy związanej i samoopieki działań. W końcu człowiek może być obciążony i przytłoczony wykonywanymi zadaniami, co może powodować stres i niepokój.

Wpływ uzależnienia od technologii cyfrowych na zdrowie fizyczne1

.

Przyrost

masy

ciałaZależność

cyfrowa

sprzyja siedzącemu trybowi życia i brakowi aktywności fizycznej, ponieważ długotrwałe siedzenie prowadzi do przyrostu masy ciała. Jeśli nie będzie się o to dbać, może to prowadzić do otyłości, problemów z układem krążenia i innych schorzeń.

2. Problemy z

oczamiPrzedłużone korzystanie z komputerów, telefonów komórkowych i innych gadżetów mają tendencję do uszkodzenia oczu. Dokonywanie ich podatne na różne choroby oczu, takie jak czerwone lub suche oczy, niewyraźne oczy i infekcje oczu. Można nawet doświadczyć silnych bólów głowy od czasu do czasu.

3.

Zespół cieśni kanału

nadgarstkaZespół cieśni kanału nadgarstka

to stan, który powoduje drętwienie, mrowienie lub osłabienie ręki. Jedną z przyczyn tego stanu rzeczy są powtarzające się ruchy, takie jak pisanie na klawiaturze lub jakiekolwiek ruchy nadgarstka, które wykonuje się w kółko. Dzieje się tak, gdy ręce znajdują się niżej niż nadgarstki. Ekstremalne korzystanie z gadżetów może spowodować to w ciężkich przypadkach.

4. PostawaSiedzenie

w tej samej pozycji przez długi czas może powodować ból szyi, ramion i pleców. W ciężkich przypadkach może to nawet prowadzić do zapalenia stawów kręgosłupa i innych problemów związanych z plecami. Długotrwałe korzystanie z telefonu komórkowego może prowadzić do stanu zwanego długotrwałym pochyleniem szyi do przodu. Stan ten może prowadzić do uszkodzenia kręgosłupa, a także do ucisku na plecy i szyję.

Granice między światem cyfrowym a światem rzeczywistymWażne

jest, abyśmy nauczyli się wyznaczać granicę między zdrowym korzystaniem z telefonu a zachowaniami uzależniającymi.

Oto kilka wskazówek, które mogą Ci pomóc:

#1 Zaangażuj się w cyfrowy detoksUstal

limit czasowy na korzystanie z gadżetów. Istnieją wbudowane aplikacje, które pomogą Ci śledzić swoje wykorzystanie urządzenia. Użyj tych aplikacji, aby ostrzec cię i priorytetyzować swój cyfrowy detox od czasu do czasu.

#2 Rób małe przerwy między działaniami

onlineRozumiemy, że w czasach takich jak ten nasz użytek wzrósł z tego, co już było. Jednak rób sobie małe przerwy co godzinę na 5-10 minut.

#3 Ustal podstawowe zasadyUstal

zasady dotyczące korzystania z urządzeń, takie jak nie patrzenie na telefon przed snem lub zaraz po przebudzeniu. Skup się na delektowaniu się posiłkiem, a o telefon martw się później. Jeśli przebywasz z rodziną, spróbuj wprowadzić zasadę lub wyzwanie, że ktokolwiek przyniesie swój telefon do stołu, musi wykonać jakieś zadanie. Zachęci to osoby z Twojego otoczenia do tego, by nie przynosiły telefonu do stołu, co zadziała jak zachęta.

Możesz kontrolować i zarządzać cyfrowym uzależnieniem. Jego wpływ na nasze zdrowie psychiczne może być zminimalizowany. Dzięki technikom samopomocy i terminowym kontrolom, zawsze można sobie poradzić z ograniczeniem dostępu. W przypadku poważnego uzależnienia, najlepiej jest skonsultować się ze specjalistą od zdrowia psychicznego w celu uzyskania dalszej pomocy.

Czytaj także:

Jak mieć dobre relacje z samym sobą?

Najczęściej zadawane pytania (FAQs)

Q. Jak radzisz sobie z lękiem przed brakiem dostępu do Internetu podczas cyfrowego detoksu?

A. Fear of missing out aka FOMO odnosi się do postrzegania, że twoi przyjaciele i rodzina mają świetny czas lub żyją swoim najlepszym życiem, podczas gdy ty nie jesteś w stanie doświadczyć tego samego z powodu nieobecności. Podczas gdy na cyfrowym detoksie, oto kilka wskazówek, które mogą pomóc Ci pracować wokół FOMO. Prowadź dziennik i pisz o tym, za co jesteś wdzięczny. Skup się na tym, co masz, a nie na tym, czego ci brakuje. Praktykuj medytację z przewodnikiem przez 5-10 minut dziennie. Włącz JOMO aka radość z braku. Podczas gdy ktoś może obawiać się, że radość i zabawa jest gdzie indziej, JOMO pomaga stworzyć szczęście i radość właśnie tam, gdzie jesteś.

Q. Jak trzymać się cyfrowych granic, gdy większość pracy jest na mediach społecznościowych?

O. Ustal priorytety i zaplanuj swój dzień z wyprzedzeniem. Kiedy ustalisz swoje priorytety i przydzielisz czas na dane zadanie, łatwiej będzie Ci wyznaczyć granice. Upewnij się, że masz linię czasu, na której chcesz pracować. Używaj aplikacji, które informują Cię o Twoim wykorzystaniu i rób od czasu do czasu małe, ale ścisłe przerwy. Uruchom zdrowy system nagród, aby upewnić się, że trzymasz się wyznaczonych granic.


Q. Czym różni się uzależnienie od technologii cyfrowych od uzależnienia od Internetu?

A. Istnieje cienka linia, która rozróżnia te dwa zjawiska. Uzależnienie od technologii cyfrowych można określić jako nadmierne poleganie na Internecie lub urządzeniach elektronicznych. Zaburzenia związane z uzależnieniem od Internetu definiuje się jako problematyczną potrzebę lub potrzebę korzystania z Internetu do tego stopnia, że wpływa to na pracę, relacje i życie codzienne. Uzależnienie od technologii cyfrowych możemy kontrolować za pomocą odpowiednio wczesnych kontroli i środków. Jeśli jednak uzależnienie nie jest kontrolowane od czasu do czasu, może przerodzić się w poważne uzależnienie.

Tagi: Granice dla świata cyfrowego i świata rzeczywistegoPołączenie wszystkiego ze światem wirtualnymZależność cyfrowaŚwiat cyfrowy vs. świat rzeczywistyGetting defensywny, gdy konfrontowany o zwiększonej aktywności onlineJak uzależnienie cyfrowe wpływa na nasze codzienne życie? Jak Twoje uzależnienie cyfrowe wpływa na Twoje zdrowie psychiczne? Wpływ uzależnienia cyfrowego na zdrowie psychiczneWpływ uzależnienia cyfrowego na zdrowie fizyczneZwiększone pobudzenie, gdy z dala od urządzeniaBrak zainteresowania aktywnością fizycznąWolisz spędzać czas ze swoimi gadżetami niż z rodziną i przyjaciółmi.