Fakty i mity o odchudzaniu

image

Wiele osób chcąc zrzucić kilka nadprogramowych kilogramów kieruje się popularnymi przekonaniami, które w praktyce okazują się nie tylko pozbawione sensu, ale wręcz utrudniają chudnięcie. Rozwiewamy najczęściej powtarzane mity na temat utraty wagi.

Mit numer 1. Aby schudnąć, musisz mniej jeść.

Większość z nas liczy kalorie od pierwszych dni stosowania diety, ale dietetycy twierdzą, że diety niskokaloryczne nie tylko nie przynoszą długotrwałych rezultatów, ale wręcz przeciwnie, powodują przybieranie na wadze. Takie diety pozbawiają cię energii, stresują i sprawiają, że nieustannie marzysz o tłustych i wysokokalorycznych potrawach.

Mit nr 2. Wszystkie kalorie są takie same.

Powszechnie przyjęta teoria, że musisz spożywać dokładnie tyle kalorii, ile organizm potrzebuje do pracy, jest prawdopodobnie poprawna z matematycznego punktu widzenia. Jednak jeśli nie weźmiemy to pod uwgę źródła i rodzaju kalorii oraz stanu zdrowia, to efekt odchudzania może nas mocno rozczarować. Dodatkowo trzeba pamiętać o tzw. pustych węglowodanach, które znajdują się w przetworzonej żywności.

Mit 3. Nowa dieta jest zawsze lepsza niż stara.

Każdego tygodnia pojawiają się nowe diety, które obiecują szybką utratę wagi, poprawę zdrowia, utratę kilogramów bez większego wysiłku lub odwrotnie, wymagając dużego poświęcenia. Za każdą z tych diet stoi autorytet, który zapewnia nas, że jego metoda jest najlepsza i że wszystkie efekty są potwierdzone klinicznie. W rzeczywistości wartość naukowa okazuje się tylko trendem w modzie, a sama dieta okazuje się nieskuteczna. Dlatego nie wahaj się sięgać po stare sprawdzone diety i sposoby odchudzania.

Mit numer 4. Tłuszcz jest zły

Przestań jeść tłuszcze, a schudniesz. Należy jednak pamiętać, że bez zdrowych tłuszczów zawartych w oleju z awokado, oliwie z oliwek, oleju kokosowym itp. nasz organizm nie będzie w stanie wyprodukować niektórych rodzajów witamin. Aby schudnąć, musisz spożywać dietetyczne, bezcukrowe produkty o niskiej zawartości tłuszczu.

Wszystkie kalorie są takie same

Pogląd, że musisz spalać więcej kalorii, niż dostarczasz do organizmu, jest całkiem logiczny. Jeśli spalasz więcej niż jesz, tracisz na wadze. Powinieneś jednak również zastanowić się, z jakiego źródła pozyskujesz kalorie. Jeśli zjadasz tylko pięćset kalorii dziennie, na pewno schudniesz, jednak nie jest to pożywna, zdrowa dieta. Nie wszystkie kalorie są sobie równe. Jeśli jesz puste węglowodany, nie możesz zbudować mięśni, jednocześnie spowalnia metabolizm i nieustannie czujesz się zmęczony. Wysokiej jakości białko i zdrowe tłuszcze pomogą ci uzyskać masę mięśniową, spalić więcej kalorii i zachować energię.

Żywność bez tłuszczu i cukru

Etykiety żywności stają się coraz dłuższe, więc zrozumienie, co dokładnie jemy, może być dla wielu osób trudne. Wiele reklam i programów przekonuje nas, że odchudzanie wymaga specjalistycznych produktów i określonych marek. Tak nie jest. Jedzenie, które ma niską zawartość tłuszczu lub węglowodanów, może być bogate w kalorie. Badania pokazują, że ludzie jedzą więcej, jeśli uważają, że jedzenie zawiera mniej kalorii. Uważaj też na dodatki. Firmy często starają się rekompensować braki smakowe za pomocą sztucznych słodzików i innych składników, które nie są korzystne dla organizmu.

Nie mogę jeść przed snem

Inną popularną radą dietetyczną jest to, że nie należy jeść kilka godzin przed snem, aby szybciej schudnąć. To, co naprawdę ma znaczenie, to ile kalorii i jakie składniki odżywcze jesz. Nie myśl, że szósta wieczorem to magiczna chwila, po której nie możesz jeść. Twoje ciało nie wie, co pokazuje zegar, wie tylko, ile kalorii spożywasz.