Czy powinniśmy pozbyć się przekąsek dla piłkarzy?

image

Mogę być Mamą na Misji. Nawet Piłkarską Mamą, która oszalała. Ale nie jestem Orange Slice Mom.

W przezabawnym kawałku na Huffington Post, mama i starsza pisarka Ann Brenoff mówi, że jest zmęczona tryndalnymi Orange Slice Moms i ich żądaniami certyfikowanych owoców organicznych i bezglutenowych przekąsek.

Pisze:

Przekąski, z definicji, mają być smakołykiem. Ale zamiast traktować je jako takie, wśród matek powstało współzawodnictwo, aby pokonać mamę przekąskową z poprzedniego tygodnia. Jeśli przyniosła warte 20 dolarów organiczne winogrona (oprócz pomarańczy, filtrowanej wody i bezglutenowych batonów energetycznych, które smakują jak tektura), mama przekąsek z tego tygodnia zrobi to wszystko plus plasterki arbuza i zdrowe gumowe misie.

Mama Plasterka Pomarańczy brzmi bardzo podobnie do Mamy Organicznej. I spójrzmy prawdzie w oczy, może być trochę wymagająca.

Wielokrotnie powtarzałam, że dzieci nie potrzebują przekąsek po meczu piłki nożnej. Tutaj mecze trwają najwyżej godzinę. A większość ludzi w mojej społeczności mieszka około pięciu minut od boisk piłkarskich. Przekąski po meczu mogłyby zostać całkowicie wyeliminowane i żaden gracz nigdy nie przewróciłby się z głodu. Nawet lepiej, nikt nie musiałby koordynować harmonogram przekąsek lub zrobić dodatkową wycieczkę do sklepu, bo zapomnieli, że to ich kolej.

W dwóch ostatnich drużynach mojego syna, rodzice głosowali na początku sezonu: świeże owoce czy brak przekąsek. W obu przypadkach rodzice głosowali za owocami. Niektórzy mówią, że lubią rytuał dzielenia się jedzeniem razem jako zespół. Wielu docenia dodatkowy kontakt ich dziecka ze świeżymi owocami - i pozytywną presję rówieśników, by ich spróbować. (Ja mówię, że tak czy siak, nie mam nic przeciwko).

Ale czasami rodzice nie mogą się zgodzić co do tego, co powinno być przekąską. Choć miałam szczęście, że trenerzy i rodzice w drużynach mojego syna popierali przynoszenie owoców, inne mamy o dobrych intencjach napotykały na niezgodę i wręcz wrogość. W takich przypadkach polityka zakazu przynoszenia przekąsek jest mądra. Niech każdy rodzic zdecyduje, co jest najlepsze dla jego dziecka i niech to będzie dzień.

Ale na litość boską, nie przesadzajmy ze zdrowymi przekąskami. Wymaganie od rodziców, aby dostarczali tylko organiczne owoce nie jest ani sprawiedliwe, ani wykonalne. Tak, mieliśmy rodziców, którzy chcieli zrobić coś specjalnego - owocowe kebaby lub winogrona w torebkach ozdobionych naklejkami. Dzieciom się to podobało. Ale staram się też dawać przykład na początku sezonu, że wystarczy przynieść banany lub lodówkę pełną jabłek, żeby rodzice wiedzieli, że nie muszą poświęcać dużo czasu ani pieniędzy.

Tak bardzo jak podobał mi się post Brenoffa, nie zgadzam się z tym: "Z definicji, przekąski mają być smakołykiem". Właściwie, przekąski stały się smakołykami. A jeśli badania są słuszne i dzieci podjadają trzy razy dziennie, to jest to prawdziwy problem.