Co to jest zdrowe żywienie?

image

„Jesteś tym, co jesz” - o znaczeniu tego hasła Hipokratesa, a także o bezpośrednim wpływie jakości żywienia na zdrowie, wiemy wszyscy. Czym jednak jest w praktyce zdrowe żywienie?

Dieta

Nasz organizm otrzymuje prawie wszystkie niezbędne substancje wraz z pożywieniem i wodą. Skład produktów spożywczych i ich właściwości bezpośrednio wpływają na zdrowie, rozwój fizyczny, zdolność do pracy, stan emocjonalny i ogólnie na jakość i długość życia. Trudno znaleźć inny czynnik, który miałby tak poważny wpływ na organizm ludzki. Zdaniem wielu naukowców zdrowie fizyczne w 50% zależy od stylu życia, w tym charakteru diety człowieka. Dziedziczność i stan środowiska to 20%, a poziom opieki medycznej tylko 10%. Wszystkie życiowe funkcje organizmu są związane z odżywianiem. Jest źródłem rozwoju tkanek i komórek, ich ciągłej odnowy, nasycenia energią. Niewłaściwe odżywianie - zarówno nadmierne, jak i niewystarczające - może powodować znaczne szkody dla zdrowia ludzkiego. Znajduje to odzwierciedlenie w obniżeniu poziomu rozwoju fizycznego i umysłowego, szybkim zmęczeniu, niezdolności do przeciwstawienia się wpływom niekorzystnych czynników środowiskowych, spadku zdolności do pracy, a nawet przedwczesnego starzenia się i skróceniu średniej długości życia.

Jak się zdrowo odżywiać?

Jak zatem prawidłowo się odżywiać? Istnieje wiele teorii na ten temat. Wiele osób opowiada się za całkowitym odrzuceniem mięsa. Inni uważają, że surowa dieta jest panaceum na wszystkie choroby i dolegliwości. W rzeczywistości żadne ograniczenia nie mogą być uznane za korzystne i akceptowalne dla wszystkich. Organizm ludzki jest bardzo złożonym systemem, do normalnego funkcjonowania potrzebuje zarówno pokarmów mięsnych, jak i roślinnych. Brak składników odżywczych, takich jak żelazo, może powodować poważne problemy zdrowotne. Prawidłowe odżywianie to nie kontrola kalorii i sztywna dieta, ale zapewnienie organizmowi kompletnej diety, który obejmuje wszystkie potrzebne mu produkty: mięso, zboża, warzywa, owoce. Wybór diety jest jednym z głównych zadań prawidłowego odżywiania, ale nie mniej ważne jest jej codzienne przestrzeganie. Jeśli będziesz przestrzegać podstawowych zasad zdrowej diety, nie od czasu do czasu, ale stale, to nie będziesz musiał martwić się nadwagą, obniżoną odpornością, problemami z włosami, skórą i ogólnie zdrowiem.

Zasady zdrowego odżywiania

Zapomnij na zawsze o fast foodach i staraj się nie nadużywać słodyczy. Jedz jak najwięcej sezonowych potraw - zawierają one maksimum składników odżywczych. Warzywa i owoce uprawiane w szklarniach lub sprowadzane z daleka w wyniku przetwarzania chemikaliami i długotrwałego przechowywania nie tylko tracą wszystkie swoje walory, ale także stają się akumulatorem azotanów i innych szkodliwych związków chemicznych. W miarę możliwości ograniczaj spożywanie rafinowanej żywności: cukru, oleju roślinnego, białej mąki pszennej, rafinowanego białego ryżu. Nie zawierają błonnika, który jest bardzo ważny dla funkcjonowania przewodu pokarmowego, a także dla odżywienia pożytecznych bakterii żyjących w jelitach. Dlatego dużo lepiej jest jeść pełne ziarna zamiast białego chleba, a rafinowany cukier zastąpić brązowym, a nawet miodem. Pij wodę. Herbata, kawa i soki nie zastępują wody. Organizm potrzebuje dziennie co najmniej 30–35 ml płynu na 1 kg masy ciała. Nie zapomnij o pokarmach białkowych. Białka są niezbędne dla organizmu do budowy tkanki mięśniowej, wymiany komórek. Pokarmy bogate w białko obejmują różne rodzaje mięsa, ryby, kalmary, krewetki, orzechy, grzyby, niektóre rośliny strączkowe, jajka i twarożek.